Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce Strona główna Kontakt
Porządek Mszy Św.
Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.


Dzień powszedni
7.00, 18.00.


Spowiedź
Pół godziny przed każdą Mszą św.

Foto galeria
Galeria
Licznik odwiedzin: 4156000

Matka Boża Warecka: Historia

Warecki Obraz

Data dodania: 2018-05-14

WARECKI OBRAZ MATKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM

Obraz olejny malowany na płótnie i naklejony na deskę z przeł. wieku XV/XVI,
143 x 103 cm, w przeszłości kilkakrotnie przemalowywana
i podmalowywana warstwa malarska, po kilku konserwacjach, ostatnia w 2003 r. W XVII w. otrzymał sukienkę srebrną trybowaną.

 

Opis obrazu

 

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, siedzącej na tronie, w typie ikonograficznym Hodegetria - „ta, która wskazuje Drogę”. Matka wskazuje dłonią na Syna – Chrystusa. Staje się Przewodniczką ludu ku Zbawicielowi.


Obraz należy do rodziny wizerunków, których pierwowzorem była ikona czczona w Konstantynopolu (podobnie jak Matka Boża Częstochowska). Maryja ukazana jest frontalnie, w półpostaci, siedzi na tronie. Nie widać matczynej troski w stosunku do Syna. Głowę trzyma prosto, lekko zwróconą w kierunku Chrystusa, patrzy wprost na widza. Na lewym ramieniu trzyma Dzieciątko, dostojnym gestem prawej dłoni z długimi palcami wskazując na nie. To gest prezentacji - wskazania ludziom Syna Bożego lub gest postawy służebnej – przedstawienie Synowi wiernego ludu.


Chrystus znajduje się w pewnym oddaleniu od twarzy Matki, patrzy prosto przed siebie. Wznosi prawą dłoń w geście błogosławieństw, a w lewej dłoni trzyma kulę. Chrystus nie jest tutaj niemowlęciem, występuje
w ikonograficznym typie Chrystusa – Emmanuela, ma twarz dojrzałego człowieka. Tłem obu postaci jest ciemnoczerwony tron ze złotym wykończeniem po obu stronach kompozycji.

Wstecz
Kalendarz parafialny
Wirtualne zwiedzanie Cemantarz parafialny Polecamy
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
ul. Franciszkańska 22
05-660 Warka
Archidiecezja Warszawska
dekanat warecki
tel. 48 667-23-53

Polityka prywatności
 
wykonanie: E-parafia