Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce Strona główna Kontakt
Porządek Mszy Św.
Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.


Dzień powszedni
7.00, 18.00.


Spowiedź
Pół godziny przed każdą Mszą św.

Foto galeria
Galeria
Licznik odwiedzin: 4069342

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 31.05.2020 r.

Data dodania: 2020-05-31

1. Pragniemy podzielić się radością, że nasz Parafianin Ksiądz Wojciech Turek w dniu wczorajszym przyjął święcenia Prezbiteratu. Dziś w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszym kościele o godz. 12.00 odprawi Mszę Świętą Prymicyjną i udzieli błogosławieństwa, związanego z uzyskaniem odpustu zupełnego. Msza Święta będzie transmitowana na parafialnym facebooku. Wdzięczni Bogu za dar kapłaństwa wspierajmy ks. Wojciecha naszymi modlitwami w jego posłudze.

2. Dziś w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego przypada 2-ga rocznica koronacji naszego Cudownego Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Po Mszy Świętej dziękczynnej o godz. 18.00 procesja z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej i nabożeństwo na placu koronacyjnym.
Jutro przypada Święto NMP Matki Kościoła. Msze Święte o godz. 7.00 i 18.00.

3. Od jutra zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa:
* w niedziele i uroczystości o godz. 17.30
* w dni powszednie po Mszy Świętej o godz. 18.00

4. Spowiedź codziennie pół godziny przed każdą Mszą Świętą w sali bł. Rafała,
w niedziele również w kościele w kaplicy z obrazem Jezusa Miłosiernego.
Przypominamy o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej spowiedzi
i Komunii Świętej do niedzieli Trójcy Świętej, czyli 7 czerwca.

5. Codziennie o godz. 15.00 odmawiamy w kościele Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Adoracja Najświętszego Sakramentu każdego dnia w godz. 15.00 – 18.00. Nie będzie adoracji Najśw. Sakramentu i Koronki w dniu dzisiejszym.

6. W najbliższy czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego
i Wiecznego Kapłana. O godz. 18.00 Msza Święta o powołania do kapłaństwa
i życia konsekrowanego, szczególnie z naszej wspólnoty parafialnej.

7. W tym tygodniu mamy pierwszy piątek miesiąca. Msze Święte o godz. 7.00, 16.30 dla dzieci i o godz. 18.00. Pół godziny przed Mszą Świętą spowiedź
w kościele oraz w sali bł. Rafała.

8. Najbliższa sobota to pierwsza sobota miesiąca. O godz. 8.00 Msza Święta
z udziałem Wspólnot Żywego Różańca w intencji wynagradzającej za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

9. Zachęcamy do uczestniczenia we Mszy Świętej niedzielnej i w dni powszednie w naszym kościele. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznych odstępów między sobą oraz zakrywaniu nosa i ust w świątyni. 

10. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. Główna Msza Święta o godz. 10.00
na placu koronacyjnym za kościołem, po niej procesja na placu.
W tym roku z powodu ograniczeń nie będzie procesji ulicami miasta.

11. W następną niedzielę przypada Święto Dziękczynienia. Po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do puszek na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

12. Prowadzone są prace remontowe przy naszym kościele. Zostały wykonane schody na strych kościoła. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace przy wymianie dachu na budynku wikariatki.

13.Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wspierają naszą Parafię przez ofiary składane na tacę i wpłaty na konto parafialne.

14.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.


Słowo Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kard. Kazimierza Nycza w związku ze złagodzeniem ograniczeń dotyczących kultu religijnego

Od 30 maja br. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wielu dziedzin życia, w tym kultu religijnego, w czasie pandemii COVID 19. Po dwóch i pół miesiąca obostrzeń sanitarnych możemy wreszcie wrócić do uczestnictwa w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Bez Eucharystii, szczególnie sprawowanej w Dzień Pański – Niedzielę, nie możemy w pełni żyć jako chrześcijanie. W czasie ścisłych restrykcji, kiedy wiele osób uczestniczyło we Mszy św. duchowo poprzez transmisje telewizyjne i internetowe, doświadczyliśmy głodu Eucharystii przeżywanej we wspólnotach wiary.

Uświadomiliśmy sobie, że taka forma uczestnictwa we Mszy św. jest formą zastępczą, uprawnioną w nadzwyczajnych sytuacjach. Od najbliższej soboty będziemy mogli powrócić do zwyczajnych form praktyk religijnych. Zachęcam więc do powrotu do naszych świątyń parafialnych.

W związku z tym księży proboszczów proszę też o roztropność odnośnie do transmisji telewizyjnych i internetowych Mszy świętych. Wydaje się, że Msze święte dla chorych, transmitowane w mediach przed pandemią, wystarczająco zaspokoją potrzeby wiernych w nowej sytuacji.

Z uwagi na złagodzone rygory na czas epidemii, odwołuję dyspensę z dnia 26 marca 2020 r. Wracamy do zwykłych zasad, obowiązujących w prawie kościelnym, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych(na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, co w niektórych przypadkach uniemożliwia im udział w niedzielnej Eucharystii.

Obecne możliwości pozwalają już na planowanie – nawet jeszcze przed wakacjami – w porozumieniu z rodzicami dzieci i młodzieży – uroczystości bierzmowania i Komunii św. W parafiach możliwa też jest praca z grupami duszpasterskimi, do czego z serca zachęcam zarówno duchownych jak i świeckich.

Przypominam wszystkim wiernym o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej Komunii św. Okres ten kończy się 7 czerwca br., w Uroczystość Trójcy Świętej. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich. Bardzo proszę wszystkie parafie o umożliwienie w najbliższych dniach spowiedzi św. wszystkim wiernym oraz o upowszechnienie informacji o czasie sprawowania sakramentu pokuty i pojednania.

Choć restrykcje łagodnieją, groźna epidemia trwa nadal. Bardzo proszę o odpowiedzialne zachowania zwłaszcza w zgromadzeniach liturgicznych, o stosowanie maseczek, zachowywanie higieny i wszystkich obowiązujących zasad w miejscach kultu. Podczas pandemii preferowane jest przyjmowanie Komunii św. na rękę. Mimo to duszpasterze nie powinni odmawiać możliwości udzielania Najświętszego Sakramentu do ust, z zachowaniem przepisów higienicznych. Proszę o godne zorganizowanie udzielania Komunii św. w obu formach, z właściwym ich rozdzieleniem.

Nowe przepisy dotyczące sprawowania kultu w czasie pandemii pozwalają na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie. W związku z tym, proszę Księży Proboszczów, by kierując się roztropnością zorganizowali na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów.

Pragnę podziękować wszystkim wiernym za troskę o ludzi dotkniętych wirusem, za szlachetne zachowania w czasie epidemii, które były wyrazem odpowiedzialności za innych, zwłaszcza najsłabszych. Szczególne słowa podziękowania kieruję do służby zdrowia. Tylu wiernych dawało przykład autentycznej wiary, która przejawia się w dziełach miłości, szczególnie wobec ludzi najbardziej potrzebujących pomocy.

† Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Warszawa, 29 maja 2020 roku


 

Zobacz wszystkie
Kalendarz parafialny
Wirtualne zwiedzanie Cemantarz parafialny Polecamy
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
ul. Franciszkańska 22
05-660 Warka
Archidiecezja Warszawska
dekanat warecki
tel. 48 667-23-53

Polityka prywatności
 
wykonanie: E-parafia