Data dodania: 2014-12-19
Spotkania AA odbywają się w grupie Omni Modo
Data dodania: 2014-12-19
We Wspólnocie AA nie ma zakazu picia. Takie nastawienie - pozwalające pić alkoholikowi - wydaje się być zimne i bezwzględne, a jednak zawiera w sobie głęboką mądrość, wypływającą z głębi serca. Wielokrotnie przyrzekając, iż nie będziemy pić alkoholu, mówiliśmy: "Nie możemy pić alkoholu". Motywacja taka nie trwała jednak zbyt długo i znów wracaliśmy do alkoholu. Będąc przez jakiś czas w AA, mówimy inaczej: "Nikt nie zabrania mi pić, ale ja sam nie chcę pić". Od stwierdzenia pierwszego do drugiego jest następująca droga: : "Nie mogę pić - Mogę pić, ale nie chcę - Nie chcę pić - Mogę nie pić". Takie nastawienie do własnej choroby pozwala trzeźwieć ogromnej ilości alkoholików we Wspólnocie AA.
Data dodania: 2014-12-19
C (od cut down - ograniczyć, zredukować)
Czy kiedykolwiek czułeś/aś, że należy ograniczyć ilość
wypijanego alkoholu?
A (od annoyed - zdenerwowany)
Czy denerwują cię ludzie, którzy krytykują to, że pijesz?
G (od felt guilty – czuć się winnym)
Czy kiedykolwiek czułeś/aś się źle lub winny/a z powodu picia?
E Eye opener:
Czy kiedykolwiek piłeś/aś z samego rana, aby uspokoić nerwy
lub pozbyć się kaca?
Już jedna pozytywna odpowiedź oznacza, że wynik testu jest pozytywny
i można podejrzewać problemy alkoholowe.
Data dodania: 2014-12-19
Data dodania: 2014-12-19
Z szacunków wynika, że w Polsce żyje około 1,5 miliona dzieci alkoholików. Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) stanowią około 40 proc. dorosłej populacji Polaków. Z najnowszych badań wynika, że cechy do tej pory przypisywane DDA są również charakterystyczne dla osób pochodzących z rodzin dysfunkcjonalnych.
Kiedy dorosną, ich życie ułoży się w różne scenariusze: część z nich zacznie pić, część zwiąże się z osobami uzależnionymi, a pozostałe będą starannie unikać myślenia o tym, co wydarzyło się w ich dzieciństwie.
Możemy wyróżnić kilka typów Dorosłych Dzieci Alkoholików/Dorosłych Dzieci pochodzących z rodzin Dysfunkcjonalnych: wyobcowani, smutni, skrzywdzeni, uzależnieni, współuzależnieni, odnoszący sukcesy, z poczuciem niższości.
![]() |
![]() Parafia Matki Bożej Szkaplerznej |
|