Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce Strona główna Kontakt
Porządek Mszy Św.
Niedziele i święta
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.


Dzień powszedni
7.00, 18.00.


Spowiedź
Pół godziny przed każdą Mszą św.

Foto galeria
Galeria
Licznik odwiedzin: 4155859

Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii

Wstecz

Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej w historii Kościoła

Data dodania: 2014-12-07

   Od momentu ustanowienia Eucharystii do czasów obecnych przepisy dotyczące szafarza Komunii świętej ulegały wielu zmianom. Początkowo funkcję tę spełniali wyłącznie biskupi i prezbiterzy . Od wieku II do udzielania Komunii świętej włączeni zostali diakoni ; niewiele później subdiakoni, akolici, a także wierni świeccy, jednakże tylko przy udzielaniu Komunii świętej w domu lub też mogli udzielać jej sobie . Do VIII wieku nie wydaje się zarządzeń synodalnych zakazujących wiernym świeckim udzielania Komunii. Dopiero w IX wieku poszczególne synody partykularne zaczęły ograniczać prawa wiernych świeckich w tym względzie . Przyjmuje się, że od wieku IX szafarzem zwyczajnym Eucharystii staje się sam kapłan, z wykluczeniem innych duchownych.


Więcej

O nas

Data dodania: 2014-12-07

        W naszej parafii posługę swą posługę pełni dwóch nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej: Józef Skup i Szczepan Kwieciński. Służbę pełnimy od 2011 roku. Po ukończonym kursie diecezjalnym zostaliśmy posłani przez Ks. Kardynała Kazimierza Nycza by pomagać kapłanom przy udzielaniu Komunii Świętej w sytuacjach, które tego wymagają (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, parafialne uroczystości odpustowe, Uroczystość Wszystkich Świętych itp.) oraz zanoszenia Komunii Świętej do chorych na terenie naszej parafii. 

       Pomagamy i staramy się być dyspozycyjni także podczas Mszy św. niedzielnych, szczególnie o godz. 9.00 i 10.30. Są to Msze szczególnie liczne. Reagujemy na wszystkie potrzeby naszej parafii jakie wskazuje nam Ks. Proboszcz.

      Służymy chorym gdy proszą o przyniesienie do ich domu Komunii Świętej. 

      Podlegamy stałej formacji, jeździmy na organizowane przez wspólnotę Szafarzy Nadzwyczajnych spotkania i pielgrzymki.

      Dziś dziękujemy Panu Bogu za dar bycia Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej, jest to dla nas wielka łaska Boża, to piękna służba drugiemu człowiekowi, a zarazem pomoc naszym parafialnym kapłanom.

Zasady posługi Szafarza Nadzwyczajnego według Ogólne Wprowadzenie Mszału Rzymskiego (OWMR)

Data dodania: 2014-12-07

   Biskupi polscy nie wyrazili zgody na udzielanie posługi akolity świeckim mężczyznom. Wielu biskupów wprowadziło natomiast w swoich diecezjach funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Jest nim mężczyzna powołany do tej posługi zgodnie z prawem Kościoła. Jego obecność wyraża troskę Kościoła, aby wielki dar Eucharystii mógł z łatwością dotrzeć do każdego wierzącego, nawet w sytuacji gdy szafarze zwyczajni nie mogą tego uczynić w sposób skuteczny.Więcej

Modlitwa szafarzy

Data dodania: 2014-12-07

Panie Jezu Chryste, Chlebie z nieba dający życie wieczne.

Napełnij mnie swoim Duchem, abym godnie spełniał zadania nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.

Pomóż mi zachowywać czyste serce, nieustannie karmić się Twoim Ciałem i z pokorą nieść je naszym braciom i siostrom, szczególnie chorym.

Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Amen.

Kalendarz parafialny
Wirtualne zwiedzanie Cemantarz parafialny Polecamy
Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
ul. Franciszkańska 22
05-660 Warka
Archidiecezja Warszawska
dekanat warecki
tel. 48 667-23-53

Polityka prywatności
 
wykonanie: E-parafia